Přál jsem Maroku, radoval jsem se s Chorvaty
Během letošního adventu jsem měl možnost nahlédnout do „Vstupů do škol“s vánočním tématem o pokoji. Mělo nám k tomu pomoci pár obrázků, mj. fotografie z válečného pole 25.12.1914. Je to příběh známý jako vánoční zázrak na západní frontě:
Po 5 měsících války se nedaleko belgického města Ypry začal z britských zákopů ozývat zpěv vánoční koledy. Na to němečtí vojáci vyšli ze zákopů a vyzvali Brity, aby se k nim připojili. Skutečně se tak stalo a vojáci obou stran si mezi sebou začali vyměňovat drobné dary. Němci zde proti Britům také odehráli několik fotbalových zápasů. Fotbal se stal hlavním znakem vánočního příměří. Ke klidu zbraní nepřišel žádný rozkaz shora. K přátelskému setkání v první linii se vojáci odhodlali zcela živelně. Zanedlouho se vojáci vrátili k tomu, aby muže, s nimiž předtím kopali do míče, opět zabíjeli pomocí děl, kulometů i bodáků. A také bojových plynů. Právě nedaleko Yper byl poprvé v dějinách použit jedovatý bojový plyn nazvaný yperit.
Sedmáky a osmáky základní školy příběh moc nezajímal. Nijak je nezaujalo ani to, že můj dědeček v této Velké válce také bojoval na frontě. Ale mnozí z nich sledovali vývoj fotbalového mistrovství světa v Kataru. Vybavily se mi dva čtvrtfinálové zápasy: Jak se v úvodu i v závěru utkání Argentiny a Holandska hráči jedni druhým posmívali a ponižovali. A také, jak po vítězství Chorvatů nad Brazílií obešel kapitán vítězného mužstva Luka Modrić několik poražených protihráčů a snažil se je utěšit v jejich bolesti z prohry. Tak tohle sedmáky a osmáky základní školy zajímalo. V dalším semifinále jsem přál Maroku (aby konečně někdo i z Afriky dosáhl na medaili), ale radoval jsem se s Chorvaty (že vyhráli) – právě kvůli solidaritě a vcítění se vítěze Modriće do pocitů vyřazených Brazilců. Fotbal se mi tak stal hlavním znakem vánočního příměří v probíhající válce o svobodu Ukrajiny. Ke klidu zbraní pravděpodobně nepřijde žádný rozkaz shora. Odhodlají se k přátelskému setkání vojáci v první linii? A pokud ano, bude to delší trvání než tenkrát v r. 1914?
V tomto smyslu se připojuji k přání andělů: „zemi pokoj a lidem dobrá vůle“ (Lk 2,14) do letošních Vánoc i nového roku 2023. (JV)