V salesiánském středisku mládeže probíhal 8. dubna netradiční program díky události, která se před mnoha lety právě v tento den stala. V roce 1971 proběhla mezinárodní konference, na které se řešily otázky týkající se romského etnika. Od té doby se celosvětově 8. duben uznává jako Den Romů.
Při této příležitosti salesiáni a pedagogové uspořádali setkání rodin romského i neromského původu. Děti a mládež se podíleli na tvorbě zábavného a také poučného programu. Všichni si připomněli, jaký význam má vzhled romské vlajky, jak zní i co znamená romská hymna a v čem je romská kultura unikátní. Hlavní částí programu bylo divadlo na motivy romské pohádky, která byla reflexí k tomu, jak lze vnímat romskou identitu. Na závěr nám romská děvčata zatancovala tradiční romské tance.
Program se dá považovat za vydařený. Pozitivní na něm bylo také to, že ač se střetávají odlišné kultury, tento střet je vzájemně obohacující, nikoliv destruktivní. Snad nám akce tohoto typu nadále budou připomínat, že jsme odlišní z nějakého důvodu. Možná právě proto, abychom hledali, co máme společné.